Informace o nás

Rády bychom se Vám na tomto místě představily...:-)

Naše spojení "Be - eS"  nevzniklo zcela náhodou. Je totiž fúzí břišního tance a street dance. Jsme vlastně "Belly Street Friends", co tančí "belly street dance":-) Naším projektem chceme světu ukázat, že jde propojit ladný něžný ženský svět orientu s moderními ambiciózními a seběvědomými styly ulice...pevně věříme, že se nám to daří a Vám se to líbí....:-) Jsme také jediné v republice, kdo vystupuje v tomto pojetí.

Název našeho seskupení vznikl z počátečních písmen "našich" tanečních stylů...v překladu znamená "bees"  včeličky...to jakože makáme jako blázni, abychom se Vám líbily...:-), ale také  "setkání""být posedlý nějakou myšlenkou" nebo "mít brouka v hlavě"...doufáme tedy, že jsme Vám nasadily brouka do hlavy, cože to vlastně děláme a jak to asi vypadá...a...že se proto brzy uvidíme...:-)

....a my Vás určitě rády uvidíme!

 

"Belly dance" - Lea

Již od raného dětství jsem se věnovala činnostem, ve kterých se mohla realizovat má energie a vyjádřit mé pocity. V předškolním věku jsem navštěvovala dramatický kroužek na ZUŠ. S nástupem do školy se připojila moderní gymnastika s baletem. O chvilku později přibyl step, který jsem studovala u českého mistra Radka Baláše a v taneční škole Starlet Brno. Po té následovaly klasické taneční, ve kterých jsem setrvala až do "zlatých" tanečních. V té době jsem navštěvovala sportovní gymnázium a také aktivně provozovala aerobic. Letmo jsem se také dotkla folklórních tanců. Pak následovala léta poznávání jiných zemí, kultur, barev, vůní.....až se  jednoho dne můj pohled zastavil u břišní tanečnice a dlouho trvalo než se odtrhl...ten okamžik mne očaroval natolik, že již 13 rokem podléhám kouzlu břišního tance...

Orientální břišní tanec jsem oficiálně začala studovat v roce 2002 v brněnské taneční škole MAYA u Martiny (Dirgové) Skalické. Následně jsem přesídlila do Prahy, kde jsem se zpočátku vzdělávala v Centru orientálního tance (Karolína Idrisová, Katka Krejčová, Michal Mach atd.). Po té jsem začala navštěvovat kurzy Lízy Vegrové, kde občasně vyučovala i Shereen. Příležitostně jsem zašla na kurzy studia NABOSO Adly El Chombelik. Čas od času zavítám i na nějaký seminář vedený zahraničním tanečním mistrem (Jilina, Mahmoud Reda, Osama Emam). Lektorský certifikát jsem získala v brněnské taneční škole Studio Slunce.

Mezi mé koníčky patří i sportovní aktivity jako jsou lyže, snowboard, cyklistika, jóga, aerobic, zumba, plavání, in-line brusle...ale také hudba - 11 let jsem se vzdělávala ve hře na klavír v lidové škole umění...další hudební nástroje - tamburínka, činelky - jsou součást tance a poznávám se s nimi přirozenou cestou - při tanci...


"Street & show dance" - Žanda

 

Street & show dance,

ROZHOVOR
Kolik let se věnujete tanci?
Od první třídy, kdy jsem nastoupila do rytmiky na ZUŠ. V průběhu let jsem vystřídala více tanečních kroužků a stylů pohybu – gymnastika a pódiové tance, mažoretky, aerobik, taneční na gymnáziu, taneční skupiny Balanc, Xento a Tancini Club... Tanec mě provází celým životem. Je mi 30 let, takže asi 20 let aktivně?

Jakým způsobem jste se k tanci dostala?
Do školky přišli učitelé ze ZUŠ a individuálně zkoušeli děti ze zpěvu, smyslu pro rytmus a tance. Mým rodičům doporučili, aby mě přihlásili na ZUŠ do rytmiky, což je taková přípravka na balet.

Začala jste tančit proto, abyste se věnovala nějakému pohybu?
Začala jsem tančit proto, že mě to bavilo a chtěla jsem být baletkou.

Věnujete se tanci za soutěžním účelem?
Nevím, jak je tato otázka myšlená. Tancini club sice jezdí na soutěže, ale kvůli tomu tam nechodím.

Berete tanec jako sport?
Tanec, který se učím a udržuje mě v kondici, beru jako sport. Ale když tančím sama za sebe, to co vychází z mého nitra, to bych sportem nenazývala.

Kolik hodin týdně tanci věnujete?
2 hodiny na tréninku s taneční skupinou, další hodiny s Leou, pak ještě s poikami, abych si duševně odpočinula... a jinak vlastně tančím při jakékoli příležitosti.

Potřebujete tanec ke svému životu?
Na 100%! Není to jenom koníček pro relaxaci, není to jenom sport, není to jen prostředek k upevnění těla a uvolnění mysli. Tanec je taky důležitým společenským ukazatelem – jde s dobou (sleduje současné módní trendy v hudbě, oblékání, myšlení.. a díky tomu je potom možné sledovat, že vývoj tance nádherně odráží život společnosti, a to jak na regionální, tak mezinárodní úrovni od folklóru až po svatební tanec)
spojuje lidi (pomáhá navazovat společnou řeč, upevňuje vztahy, podporuje týmového ducha..)
pomáhá udržovat tradice a vytváří kulturní hodnoty (k různým společenským rituálům náleží specifické druhy tance).
         Kromě toho jde však (alespoň u mě) o nejniternější a často i nejintimnější vyjádření svých pocitů, ventilaci přetlaků, naplnění štěstím (endorfiny nikdy nezklamou) a nenahraditelný pocit svobody.

Chcete v tanci dosáhnout nějakého cíle? Pokud ano, jakého?
Chci posunovat svoje hranice kam až to půjde, abych se cítila dobře. Žádný konkrétní cíl ale nemám.

Uznáváte všechny druhy tanců? (hip hop, klasický tanec,…)
Ano, uznávám naprosto všechny druhy tanců – od dětských tanečků v mateřské škole, ploužáka „na medvěda“,  přes precizní japonský výrazový až po válečný tanec domorodých indiánů:) Všechny jsou důležité.

Jaký druh tance je vám nejbližší?
Show dance, protože v sobě může obsáhnout téměř všechno.

Ovlivňuje Vás tanec? Pokud ano, jak?
Ano, tanec stále ovlivňuje celý můj život. Dokáže totiž poměrně rychle vytvořit pozitivní náladu nebo atmosféru, sbližovat lidi, prohlubovat zážitky a upevňovat vztahy... Stačí slyšet dobrou hudbu.. I když hudba není vždycky potřeba. Nikdy nezapomenu na jeden tanec bez hudby, kdy mě jeden mladík učil polku a valčík tak, jak se tančí ve folklórním souboru na rozdíl od tanečních.. No a o 4 roky později jsme se vzali:)

Je podle vás tanec druhem umění?
Ano. Tady není co dodat.

Chodíte do divadla? Pokud ano, co vás nejvíce zajímá?
Do divadla chodím ráda, i když v poslední době docela málo. Nejvíce mě zajímá balet, činohra a festivaly – divadelní, hudební, žonglérské a taneční. 


Zajímáte se o taneční dějiny?
Spíše pasivně. Z toho co se ke mně dostane, vyfiltruji to, co mě zajímá a tam potom pátrám po detailech. Ale nemám moc dobrou paměť na jména, a to mě někdy mrzí.

Je podle vás pro tanec důležitý výběr hudby?
Ano, velmi. Jednak pro vnitřní prožitek tanečníka a pokud tančí pro publikum, tak výběrem hudby dost zásadně ovlivňuje celkový smysl i dojem ze svého výkonu.

Myslíte si, že má tanec účinky na tělo a duši?
Ano, jsem si tím jistá. Samozřejmě, že ne pro každého stejné. Jsou lidé, kteří z nějakého důvodu tančit třeba nechtějí nebo nemohou. Ale na druhou stranu jsou i lidé s handicapem, kteří na invalidním vozíku pilně a rádi navštěvují lekce společenských tanců nebo jsou neslyšící, cítí jenom rytmus a tančí také.
Člověk ve své přirozené podstatě vlastně celý život pochybuje, jestli ve skutečnosti duše opravdu existuje, přitom se však stále stará o svou duševní blaženost. A tanec je jedním z nejjednodušších způsobů, jak jí dosáhnout.